Kolejnym kluczowym etapem ewolucji sieci WWW jest pojawienie się sieci 3.0. Rewolucja Web 2.0 umożliwiła użytkownikom sieci nie tylko odbiór, ale także współtworzenie treści. Dzięki Web 3.0 poza tworzeniem, możemy wejść w posiadanie rzeczy w internecie. To ekscytujący etap rozwoju sieci dla użytkowników technologii na całym świecie, a także dla firm, które pracują, aby znaleźć się w czołówce pionierów jej wykorzystania nowych możliwości. Wygląda na to, że przestrzeń Web 3.0 szykuje się na boom. Podczas gdy pojawienie się przełomowych technologii związanych z blockchainem, takich jak kryptowaluty i NFT, przygotowało scenę, w zeszłym roku wiele firm przedstawiło swoje plany dotyczące przyszłości ekosystemu online.

Na przykład firma Meta Platforms  zaprezentowała światu swój projekt Metaverse w październiku ubiegłego roku, a jej założyciel i dyrektor generalny Mark Zuckerberg przeprowadził nas przez jego tajniki. Chociaż reakcje na ten projekt były mieszane, to wyraźny znak, że zmiana sposóbu, w jaki ludzie korzystają z Internetu, zbliża się wielkimi krokami.

Według analizy opublikowanej na początku tego roku przez Prophecy Market Insights, rynek blockchain Web 3.0 ma do 2030 r. osiągnąć wartość 87,76 mld USD. Odpowiada to złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 45,2%.

Mając to na uwadze, nic dziwnego, że niektórzy obserwatorzy są tak podekscytowani biznesem Web 3.0.

Nie chodzi tylko o kryptowaluty i NFT. Deweloperzy mogą tworzyć i już stworzyli ogromną różnorodność technologii przy użyciu technologii blockchain, w tym sieci społecznościowe, gry wideo i wyszukiwarki. Te aplikacje DeFi, lub w skrócie dapps, mogą odegrać ogromną rolę w pojawieniu się sieci 3.0.

Wykorzystanie sieci 3.0

Podczas gdy Zuckerberg stawia na metawersum, WonderFi Technologie wykorzystuje Web 3.0 w zupełnie inny sposób. Firma stara się zaistnieć w nowej przestrzeni biznesowej dzięki swojej ekspansywnej platformie, która daje użytkownikom możliwość korzystania z jednego punktu dostępu do giełd kryptowalut, portfeli, zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi), rynków NFT, gier typu blockchain i nie tylko.

Rynek blockchain Web 3.0 ma do 2030 r. osiągnąć wartość 87,76 mld USD.

Firma postrzega to jako ważne rozwiązanie na rozdrobnionym rynku. Jednak w praktyce, inwestorzy kryptowalut i fani DeFi będą musieli często śledzić wiele zestawów danych dotyczących bezpieczeństwa konta. Mogą również mieć trudności z przenoszeniem środków między różnymi platformami.

Plan WonderFi polega na oferowaniu użytkownikom wszystkiego, czego potrzebują w jednym miejscu. W ten sposób użytkownicy mogą łatwo porównywać wyniki swoich różnych inwestycji, przenosić środki z miejsca na miejsce i unikać ciągłych kontroli identyfikacyjnych.

To duży temat w świecie kryptowalut i zdecentralizowanych finansów, ponieważ rządy na całym świecie zaczynają budzić się w rzeczywistości, że będą musiały uregulować ten szybko rozwijający się wszechświat. Na przykład w marcu prezydent USA Joe Biden podpisał dekret, który wzywał do przyjęcia przez cały rząd podejścia do walut cyfrowych.

Firmy Web 3.0, które robią wszystko, aby zapewnić najwyższy poziom zgodności, są prawdopodobnie najlepiej przystosowane do radzenia sobie z tymi zmianami prawnymi.

Pozostań w kontakcie z Web 3.0

Gracze zajmujący się dużymi technologiami w taki czy inny sposób starali się nadążać za Web 3.0, a wpływ technologii blockchain jest wyraźnie widoczny w ich pracy.

Niektóre z głównych firm działających z Web 3.0 obejmują Meta Platformy. Jak wcześniej wspomniałam, gigant mediów społecznościowych poczynił wiele ze swoich planów budowy metaverse, ale jego próby z projektami web 3.0 nie zawsze kończyły się sukcesem.

Na początku tego roku firma anulowała długo oczekiwaną kryptowalutę Diem i sprzedała aktywa projektu firmie Silvergate Capital Corporation.

NFT, blockchain

Meta nie jest osamotniona wśród czołowych spółek technologicznych, jeśli chodzi o eksplorację możliwości Web 3.0.

Twitter to kolejny gigant mediów społecznościowych, który przyjmuje elementy technologii web 3.0. Na przykład platforma ogłosiła w styczniu , że jej użytkownicy będą mogli używać swoich dzieł NFT jako zdjęć profilowych.

Elon Musk prawdopodobnie przejmie Twittera po tym, jak miliarder z RPA złożył 44 miliardy dolarów na ten biznes. Musk wydaje się być bardzo zorientowany we wszystkim, co dotyczy blockchain i sieci 3.0, ponieważ jego własny kanał na Twitterze zawiera wiele komentarzy dotyczących kryptowalut. Wydaje się prawdopodobne, że gigant mediów społecznościowych mógłby dalej korzystać z sieci 3.0, gdyby znalazł się w jego posiadaniu.

Na początku 2022 r. Nvidia ogłosiła nowe partnerstwo z Flux Crypto . Flux zbudował unikalny most cross-blockchain o nazwie Fusion i stara się uniknąć problematycznych problemów z zużyciem energii związanych z wydobyciem „dowodów pracy” za pomocą własnej koncepcji „dowodu użyteczności pracy”.

Współtwórca chipów Advanced Micro Devices również stara się nadążyć za najnowszymi osiągnięciami w ewolucji sieci. Firma niedawno zakończyła przejęcie firmy Xilinx , która opracowuje silniki AI, które mogą okazać się niezbędne dla następnej generacji aplikacji internetowych. Wygląda na to, że dzięki przejęciom i projektom AMD stara się nadążyć za coraz szybszym tempem rozwoju Web 3.0.