Praca w cyberprzestępczości przyciąga wielu specjalistów IT, zwłaszcza tych, którzy doceniają anonimowość i elastyczność. Wg badania Kaspersky, przestępcy próbują przyciągnąć utalentowanych specjalistów, oferując atrakcyjne wynagrodzenie i warunki pracy. Wśród najbardziej poszukiwanych profili są programiści, pentesterzy, projektanci i administratorzy, z programistami stanowiącymi aż 61% wszystkich ofert pracy.

Badanie Kaspersky wykazało, że anonimowość i możliwość pracy zdalnej są niezwykle cenione przez cyberprzestępców. W czasie pandemii Covid-19 liczba podań o pracę w nielegalnej działalności IT gwałtownie wzrosła, a niektórzy specjaliści z branży stracili kontrakty i mieli trudności ze znalezieniem nowej pracy na legalnym rynku pracy.

Badanie podkreśla również wiele podobieństw między podejściami rekrutacyjnymi firm o ugruntowanej pozycji i ich odpowiednikami w ciemnej sieci. Pracodawcy z dark netu konkurują o przyciąganie talentów, oferując atrakcyjne warunki pracy, takie jak praca zdalna, zatrudnienie na pełen etat oraz elastyczne godziny pracy.

Najlepiej opłacani specjaliści w cyberprzestępczości to inżynierowie wsteczni, którzy przeciętnie mogą spodziewać się miesięcznego wynagrodzenia w wysokości 4000 USD. Pentesterzy zarabiają średnio 2500 USD, a programiści 2000 USD. Jednak rozbieżności w zarobkach są znaczne, z najwyższym wynagrodzeniem zidentyfikowanym w badaniu, oferowanym na stanowisku programisty, wynoszącym 20 000 USD miesięcznie.

Kaspersky zwraca uwagę, że niektóre oferty pracy IT w ciemnej sieci obiecują znacznie wyższe zarobki niż przeciętne, jeśli doda się do nich obiecane premie lub inne prowizje za prawidłowo wykonane prace. Dlatego warto zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia związane z tym nielegalnym rynkiem pracy oraz możliwe reperkusje dla specjalistów IT, którzy zdecydują się na tę drogę.