Nie ulega wątpliwości, że na rynku walut wirtualnych – podobnie jak w innych branżach dochodzi do różnego rodzaju oszustw. W ostatnim czasie jednym z często występujących problemów w tym sektorze stanowi aktywność mikro scammerów. Dokonują oni m.in. zakupu kryptowalut na Binance P2P, czyli światowym ekosystemie blockchain, a następnie zgłaszają do banku prośbę o zwrot przelewu jako przypadkowo zleconego. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w której działania oszustów okazują się skuteczne. Z uwagi na to zastosowanie odpowiednich środków prewencyjnych ma niebagatelne znaczenie. Istotną kwestią w tym zakresie będzie również przede wszystkim przeprowadzenie analizy w kwestii działania mechanizmu oszustwa. Na czym to polega? Więcej na ten temat dowiesz się właśnie w tym artykule.

Oszust dokonuje zakupu, a następnie występuje z żądaniem zwrotu środków

Z pozoru może wydawać się, że odsetek osób, od których zostały wyłudzone w ten sposób środki, wynosi jedynie niewielki procent. Jak się jednak okazuje – metoda ta w rzeczywistości stanowi istotny problem dla rynku kryptowalut. Scammerzy stosujący tę praktykę w pierwszej kolejności kupują waluty cyfrowe, a następnie po wykonaniu transakcji występują do banku z żądaniem zwrotu pieniędzy. Bank po otrzymaniu informacji o mylnym przelewie, zwraca się do poszkodowanych z żądaniem zwrotu funduszy. W praktyce oznacza to zagrożenie blokadą rachunków bankowych i interwencją ze strony prokuratury.

Jak postępować w przypadku oszustwa na Binance P2P?

Istnieje pewien skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym oszustwem związanym z żądaniem zwrotu transakcji jako błędnie nadanego przelewu. Polega on m.in. na odpowiednim sposobie poinformowania drugiej strony poprzez umieszczenie we wspólnej konwersacji wiadomości, która jasno wskazuje, że takie postępowanie poskutkuje zawiadomieniem o oszustwie z art. 286 Kodeksu karnego. Tym samym umożliwia to ograniczenie prawdopodobieństwa kontynuowania transakcji zmierzającej do wyłudzenia pieniędzy. W wielu przypadkach po drugiej stronie znajduje się niedoświadczony oszust, mający nadzieję, że jego ofiara ulegnie wywartej przez niego presji. Poniżej znajduje się treść przykładowej wiadomości, którą należy zastosować jako środek prewencyjny:

„Kupujący zobowiązuje się przeprowadzając transakcję, że nie będzie występował do banku o zwrot środków po przeprowadzeniu transakcji, a jeśli to zrobi to będzie to świadczyło o jego chęci oszukania Sprzedającego, w związku z czym Sprzedający wystąpi przeciwko Kupującemu kryptowaluty z zawiadomieniem o popełnieniu oszustwa z art. 286 Kodeksu karnego.”

Jak rozpoznać SCAM przy kryptowalutach?

Niestety, obecnie początkującym traderom nie jest łatwo odróżnić klasycznego oszustwa przy walutach cyfrowych od niewystarczająco dobrze przemyślanego projektu tokenizacyjnego. Niejednokrotnie zdarza się, że ofiary dokonują inwestycji w daną inicjatywę bez przeprowadzenia uprzednio głębszej analizy tematu. Często wynika to z różnego rodzaju zachęt oferowanych przez oszustów, takich jak np. możliwość otrzymania darmowych kryptowalut. W wielu przypadkach będzie to także spowodowane poleceniem od osoby trzeciej, która już wcześniej dokonała inwestycji. Jednak jedną z potencjalnych wskazówek, charakteryzującą projekty mające na celu wyłudzić kapitał od inwestorów jest to, że nie skupiają się one na istotnych aspektach technicznych, a jedynie na odpowiednio przemyślanym manipulacyjnym wręcz marketingu.