Niedobór wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie technologii sieciowej to problem, który nie schodzi ze sceny. Nowe badanie przeprowadzone przez Opengear jasno obrazuje, że sytuacja jest bardziej krytyczna niż kiedykolwiek wcześniej. Badanie to rzuciło światło na najważniejsze wyzwania w dziedzinie technologii sieciowej, potwierdzając, że inwestycje w automatyzację, sztuczną inteligencję i podobne technologie są kluczowe dla przetrwania i rozwoju firm.

W ramach swojego badania, Opengear przeprowadził ankietę wśród 502 CIO i 510 inżynierów sieci na całym świecie, by zgłębić najważniejsze problemy, z którymi borykają się organizacje w zarządzaniu sieciami. Jednym z głównych problemów, który wyłonił się z ankiet, jest niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Jest oczywiste, że połączenie braku nowych talentów na rynku pracy i masowego odchodzenia pracowników na emerytury stwarza poważne problemy w utrzymaniu stabilnej infrastruktury sieciowej. Aż 83% CIO wyraziło obawy co do trudności w zarządzaniu infrastrukturą sieciową i jej odpornością. Chociaż tylko 71% inżynierów sieci podziela te obawy, to i tak jest to liczba na tyle zatrważająca, że warto się nad nią zastanowić, zwłaszcza w obliczu coraz częstszych ataków cyberprzestępców.

Co gorsza, oczekiwania użytkowników i klientów rosną, nie maleją. Stabilna sieć jest kluczowa dla bezbłędnego i nieopóźnionego świadczenia usług cyfrowych. Firmy, które nie są w stanie sprostać tym wymaganiom, narażają swoją reputację i tracą klientów, którzy migrują do konkurencji. Nie dziwi więc fakt, że 79% CIO doświadcza trudności w spełnianiu tych oczekiwań.

Badania wykazują, że tendencja spadkowa utrzymuje się od miesięcy. Aż 76% inżynierów sieci zauważyło, że musiało operować z mniejszymi zasobami w ciągu ostatnich trzech miesięcy, przy jednoczesnym wzroście obowiązków.

Część rozwiązań wydaje się być już na horyzoncie. 44% CIO i 36% inżynierów sieci uważa, że automatyzacja i technologie takie jak sztuczna inteligencja mogą pomóc zrekompensować niedobór wykwalifikowanych pracowników. Co więcej, koncepcje pracy hybrydowej lub zdalnej zdają się być kolejnym środkiem przeciwdziałania temu problemowi, przy czym 35% CIO i 37% inżynierów sieci widzi w nich potencjał.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników wpływa na każdą branżę i każdy departament. Jednak istnieją również technologie operacji sieciowych, które mogą szybko przynieść ulgę. Rozwiązania takie jak inteligentne rozwiązania pozapasmowe pozwalają zespołom IT elastycznie zarządzać sieciami korporacyjnymi z dowolnego miejsca. Dzięki temu administratorzy sieci i technicy mogą skupić się na krytycznych zadaniach, które wpłyną na wydajność biznesową i zadowolenie klientów.

Niedobór wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie technologii sieciowej to wyzwanie, które dotyka firmy na całym świecie. Jednak inwestycje w nowe technologie, automatyzację i elastyczne rozwiązania pozapasmowe mogą pomóc organizacjom w utrzymaniu stabilności infrastruktury sieciowej i sprostaniu rosnącym oczekiwaniom użytkowników. Dla przyszłości biznesu nie ma alternatywy – trzeba działać teraz.