Sektor bankowy zawsze był liderem we wdrażaniu innowacji technologicznych. I tych przyspieszających wprowadzanie nowych produktów i usług, i tych poprawiających interakcję między klientami a biznesem. Implementacja rozwiązań chmurowych do niedawna odbywała się stosunkowo powoli. Można zauważyć, że proces ten przyspieszyły wiodące światowe instytucje finansowe, takie jak Goldman Sachs i Deutsche Bank, które są dziś dla branży źródłem wiedzy na temat skutecznej transformacji technologicznej w całym sektorze.

Pod koniec 2021 roku w GFT przeprowadziliśmy ciekawe badanie sprawdzające, jak sektor finansowy odbiera technologię chmurową i jak jej wdrożenie pomaga w ulepszeniu procedur i poprawie efektywności w zarządzaniu bankiem. W ankiecie wzięli udział przedstawiciele 21 dużych i średnich banków.

Skalowalność

Co wyniknęło z badania? Przede wszystkim to, że znacząco zmienił się sposób, w jaki ludzie korzystają ze swoich finansów i systemów bankowych, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i przelewy. Co ciekawe, aż 86% banków zaadoptowało usługi w chmurze właśnie po to, aby wykorzystać ich praktycznie nieograniczoną skalowalność.

W świecie bankowości detalicznej rozwiązania typu „kup teraz, zapłać później”, bankowość otwarta czy systemy płatności zbliżeniowych zrewolucjonizowały sposób korzystania z usług – ułatwiły zarządzanie finansami i zwiększyły jego efektywność. Dojrzali i rozpoznawalni na rynku gracze nie mogli zostać na to obojętni, zwłaszcza w erze tzw. neobanków, które mają mniej systemów legacy, więc łatwiej jest im wdrażać nowe technologie, np. wykorzystujące chmurę i sztuczną inteligencję.

Wykres, technologia, chmura

Coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania hybrydowe i wielochmurowe. Większość organizacji rozważa dywersyfikację technologii chmury, a 76% banków uważa, że wdrażanie systemów wielochmurowych od głównych dostawców gwarantuje większe bezpieczeństwo, regularne aktualizacje, nowe usługi i innowacje.

Optymalizacja kosztów

Nasze badanie pokazało również, że to optymalizacja kosztów jest głównym powodem, dla którego banki szukają rozwiązań chmurowych w zakresie utrzymania danych. Aż 81% ankietowanych potwierdza, że stosuje technologię chmury właśnie w celu obniżenia kosztów.

Instalowanie i utrzymywanie systemów informatycznych jest dla instytucji finansowych długotrwałe i kosztowne. Gdy korzystają z chmury, to do obowiązków dostawcy należy zadbanie o całą wymaganą infrastrukturę. Zarządzanie sprzętem jest wliczone w cenę, co dodatkowo obniża całkowity koszt wsparcia informatycznego.

Inercja organizacyjna

W ankiecie GFT zbadaliśmy też, co jest dla sektora finansowego kluczowym wyzwaniem. 62% banków postawiło w tym wypadku na inercję organizacyjną, która jest zjawiskiem oporu wobec zmian w organizacji.

Innowacje technologiczne usprawniają przeprowadzanie operacji, dzięki czemu stają się one szybsze i bezpieczniejsze. Zastosowanie chmury zwiększa wydajność firm, ponieważ banki wraz ze wzrostem liczby transakcji zużywają mniej zasobów na rozbudowywanie infrastruktury.

Zarządzający bankami doceniają tę możliwość – aż 95% z nich rozumie, że technologia chmury może skrócić czas wprowadzania produktów na rynek.

chmura, cyberbezpieczeństwo

Nieporozumienia do wyjaśnienia

Poza absolutnie pozytywnymi reakcjami badanych na wdrożenie rozwiązań chmurowych, cloud budzi także wątpliwości. 43% bankowców ankietowanych przez GFT przyznało, że to głównie obawy związane z bezpieczeństwem utrudniają im pełną migrację do chmury. Na szczęście wiemy, że są one całkowicie bezpodstawne. Dostawcy usług w chmurze inwestują w bezpieczeństwo swojej infrastruktury, co w rezultacie sprawia, że jest ona prawie zawsze bezpieczniejsza niż ta, która jest własnością klienta.

Drugą barierą dla chmury, którą wykazała ankieta, jest tzw. luka w umiejętnościach cyfrowych. Ponad połowa banków twierdzi, że brak pracowników potrafiących obsługiwać chmurę wewnątrz instytucji spowalnia proces jej wdrażania.

W GFT rozumiemy, że jest to poważny problem – i nie dotyczy tylko branży finansowej, ale praktycznie każdej – dlatego wciąż angażujemy się w projekty edukacyjne w tym zakresie. Na co dzień eksperci GFT prowadzą warsztaty, które są przeznaczone dla kadry zarządzającej i dla pionów technologii. Nasi partnerzy – Microsoft i Google Cloud – ufają naszej wiedzy i doświadczeniu. Razem prowadzimy różne akcje ewangelizacyjne dotyczące chmury. Szkolimy też osoby spoza firmy – uczymy praktyki podczas spotkań Google Developer Group Cloud w całej Polsce, prowadzimy własne studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Niedawno uruchomiliśmy w Polsce centrum kompetencji Thought Machine – skupione na technologiach pozwalających na zbudowanie całego banku w chmurze.

„43% bankowców ankietowanych przez GFT przyznało, że to głównie obawy związane z bezpieczeństwem utrudniają im pełną migrację do chmury.”

Jestem pewny, że w przyszłości technologia chmury będzie podstawowym rozwiązaniem dla banków, które chcą rozwijać i skalować swoją działalność, jednocześnie minimalizując ryzyko, czas i koszty. Bankowcy dostrzegają te korzyści, a wyniki przeprowadzonego przez GFT badania sugerują, że inwestycje w technologię chmury będą rosnąć. Wierzymy, że cloud już niedługo stanie się potężnym filarem branży usług finansowych – ewolucja tradycyjnych systemów bankowych jest bardzo trudna, a technologia chmurowa stale i dynamicznie się rozwija.