Firma badawcza Verified Market Research opublikowała niedawno raport „Rynek zielonych centrów danych”, w którym rynek data center podzielono według komponentów (chłodzenie, sieci), według aplikacji (IT i telekomunikacja, opieka zdrowotna, BSFI) i według położenia geograficznego. Według Verified Market Research, wielkość globalnego rynku zielonych centrów danych została wyceniona na 46,7 miliarda USD w 2020 roku i ma osiągnąć 145 miliardów USD do 2028 roku, rosnąc co roku o 16,6% od 2021 do 2028 roku.

Oczekuje się, że rosnący popyt na przechowywanie danych z zachowaniem zasad dbania o środowisko i zrównoważony rozwój przez różne organizacje, rosnące zapotrzebowanie na przechowywanie w chmurze, wzrost wprowadzania zaawansowanych systemów w celu zmniejszenia zużycia energii będzie dalej napędzał wzrost rynku data center.

Które data center jest „green”?

Na kryterium oceny stopnia wpływu centrum danych na środowisko składa się przede wszystkim sposób jego zasilania. Tryb ECO, znany jako „Aktywny tryb gotowości” lub „Ekonomiczny”, jest najbardziej energooszczędnym trybem pracy UPS i jest w stanie zapewnić wyjątkową wydajność do 99%. Główną zaletą trybu ECO jest zwiększona wydajność linii obejściowej, która zwykle działa na poziomie 98% w porównaniu ze standardową wydajnością UPS online wynoszącą 95-96%. Ta różnica pomiędzy 5-6% może potencjalnie przynieść znaczne oszczędności.

Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje trybów ECO, takie jak tradycyjny tryb Eco UPS i zaawansowany tryb Eco. Zaawansowany tryb ECO jest zawsze używany, ponieważ jest to szybkie dostarczanie energii do zielonej infrastruktury centrów danych. Te zmiany w UPS od wiodących kluczowych dostawców zwiększają popularność zielonych centrów danych w różnych branżach i sektorach i sprawiają, że firmy myślą o zainwestowaniu dużej kwoty w zielone centra danych, gdy nadal mają istniejące tradycyjne centrum danych.

„Sztuczna inteligencja i ML będą w przyszłości odgrywać ważną rolę w wydajnym zasilaniu i chłodzeniu centrów danych na całym świecie. „

Sztuczna inteligencja i ML będą w przyszłości odgrywać ważną rolę w wydajnym zasilaniu i chłodzeniu centrów danych na całym świecie. Na przykład Google współpracuje z brytyjską firmą AI DeepMind nad opracowaniem algorytmu AI, który pomoże zmniejszyć moc potrzebną do chłodzenia bez konieczności kosztownych przeniesień centrów danych. Sztuczna inteligencja podchodzi do problemu chłodzenia z „dystansem”, aby zoptymalizować efektywne zarządzanie energią. Wykorzystując techniki głębokiego uczenia, sztuczna inteligencja analizuje ogromne ilości danych historycznych z różnych aspektów działania centrum danych i wykorzystuje modelowanie predykcyjne do pomiaru wpływu na zużycie energii.

Rynek data center w natarciu

Nie słabnie zainteresowanie i wzrost mocy na rynku data center. Podmioty z tego, w tym zwłaszcza liderzy, podejmują inwestycje na rozbudowę infrastruktury. W raporcie Verified Market Research, jako głównych graczy na globalnym rynku data center wskazano Schneider Electric SE, Hewlett Packard Enterprise Company, Green Revolution Cooling, Inc., Eaton Corporation PLC, Dell Technologies, Inc., Vertiv Holdings Co., Delta Electronics, Inc., Cisco Systems, Inc., Midas Green Technologies LLC i Rittal GmbH & Co. KG.

Data center

Do najważniejszych wydarzeń rynkowych eksperci Verified Market Research zaliczyli m.in. nawiązanie współpracy pomiędzy Dell Technologies oraz FedEx Corp i Switch Inc. w listopadzie 2020 roku. Wspólnie firmy opracowują szereg centrów danych w całych Stanach Zjednoczonych do obsługi obciążeń brzegowych o niskich opóźnieniach. W ramach tej współpracy, FedEx odpowiada za nieruchomości i staje się pierwszym klientem; mając na uwadze, że Switch rozwija infrastrukturę centrum danych, a Dell Technologies dostarcza usługi pamięci masowej, przetwarzania w chmurze, sieci i wsparcia w zakresie obsługi. Poza tym, firma analityczna jako istotne wydarzenie na rynku wymienia współpracę nawiązaną nad Wisłą w marcu 2021 roku pomiędzy Hewlett Packard Enterprise i Beyond. pl, wiodącym dostawcą usług data center i cloud w Europie Środkowej . W tej współpracy Beyond. pl wprowadza nową ofertę usług w chmurze dla klientów obsługiwanych przez HPE GreenLake i wykorzysta HPE GreenLake do przekształcenia części swojej dominującej infrastruktury IT.