Playlista „Bardzo dobry dzień”, „Mood booster” czy może „Muzyka do pracy”? To tylko przykładowe tytuły składanek w jednej z najbardziej popularnych aplikacji do słuchania muzyki. Nazwy sugerujące emocje, wprawiające w konkretny nastrój są trikami marketingowymi czy rzeczywiście muzyka ma wpływ na to jak się czujemy, a nawet jak pracujemy? A może warto wyciągnąć gitarę ze strychu, odświeżyć kilka zapomnianych już piosenek i samemu przekonać się, co da nam muzyka?

Muzyka w świecie mitów

Muzyka towarzyszy ludziom od tysięcy lat i od zawsze pełniła różne funkcje. Od sygnałów ostrzegawczych, przez obecność podczas obrzędów kulturowych, rozrywek czy w trakcie bitew. Już w starożytnej Grecji była ona postrzegana jako dar od bogów i przypisywano jej ogromną moc oddziaływania na ludzkie dusze. Pełniła istotną rolę w uroczystościach ku czci bóstw, jak i również w wychowaniu dzieci i młodzieży. W mitologii greckiej również spełniała różne zadania, gdzie melodie, śpiewy i instrumenty towarzyszyły zarówno bogom, jak i zwykłym śmiertelnikom. Dodatkowo, to właśnie w antycznej Grecji szeroko rozwinęła się teoria muzyki – pojęcia takie jak system dźwiękowy, rytm czy wibracje były znane już Grekom. Muzyka stała się zatem nieodłącznym składnikiem życia starożytnej cywilizacji, gdzie głęboko wierzono w jej zbawienny wpływ na ludzi. Jednak czy współczesna nauka to potwierdza?

Zrozumieć siebie i swoje emocje

Obecnie wpływem muzyki na ludzi zajmuje się psychologia muzyki. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie wskazują, że słuchanie i granie muzyki oddziałuje na człowieka – jego emocje, nastrój, co w dalszym efekcie wpływa na jego samopoczucie. Regulowanie emocji oraz autoekspresja to jedne z funkcji, jakie są jej przypisywane. Melodia, tempo i rytm piosenki wpływają na parametry biotechniczne organizmu, przez co aktywują zarówno autonomiczny, jak i centralny układ nerwowy, które kontrolują pracę całego organizmu człowieka. Nazwanie swoich emocji, a dalej zrozumienie ich, są bardzo ważnymi procesami, a słuchanie konkretnych utworów muzycznych pomaga ludziom odkryć swoje uczucia oraz określić nastrój w jakim się znajdują.

Muzyska, lifestyle

Muzyka – nie tylko łagodzi obyczaje

Piosenki kreują również emocje, te negatywne i te pozytywne, a także potrafią wywołać lub pogłębić pewien nastrój. Co więcej, badania przeprowadzone przez angielskich naukowców na Oxfordzie, wykazują, że zdolność muzyki do wywoływania emocji jest uznawana za główny powód, przez który ludzie się w nią angażują.  Muzykę można zatem nazwać swoistym narzędziem, które można używać w zależności od nastroju jaki mamy lub w jaki sposób chcemy nim pokierować. Według badań poprowadzonych w Finlandii w 2007 roku, ludzie często używają muzyki w celu poprawy nastroju lub też podniesienia poziomu pobudzenia. Udowodniono, że konkretne utwory muzyczne są nam w stanie  pomóc w utrzymaniu pozytywnego nastroju lub też obniżyć stres, napięcie czy nawet uczucie strachu wynikające z nieprzyjemnych sytuacji życiowych. Na dodatek, muzyka pomaga w redukcji uczucia samotności, a nawet agresywnych zachowań. Warto również zwrócić uwagę, że wiele zależy od preferencji muzycznych słuchacza, gdyż utwory muzyczne nie będą wpływały jednakowo na każdego. Jednych głośna, rockowa muzyka będzie irytować, za to drugim przyniesie ukojenie i spokój. Praktykowanie muzyki ma także ogromny wpływ na jej odbiór. Z badań neurologa Oliviera Sacks’a, autora książki „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”, wynika, że  osoby, które nie grają na żadnym instrumencie odbierają melodię głównie prawą półkulą mózgu odpowiedzialną m.in. za kreatywność czy emocjonalność, a muzycy już obiema. Świadczy to o tym, że dodatkowe aktywowanie lewej półkuli, która odpowiada za mowę i jej rozumienie, a także za racjonalność oraz planowanie wspomaga odbiór muzyki, a co za tym idzie funkcji, za które ta półkula odpowiada. Można by więc wysnuć wniosek, że grając na instrumencie możemy szybciej nauczyć się języka obcego, ale też lepiej planować, a także doskonalić umiejętności analitycznego myślenia oraz przetwarzania informacji.

Nie ma więc złudzeń, że muzyka rzeczywiście wpływa na samopoczucie ludzi, a przy tym sprzyja rozwijaniu zdolności językowych, wspomaga pamięć i logiczne myślenie. A zatem śmiało, korzystajmy na co dzień z jej niezwykłych właściwości – słuchajmy jej i grajmy na instrumentach, pamiętając, że może nam pomóc nie tylko poczuć się lepiej, ale także szybciej się skoncentrować!