Gdy pod koniec lat 80. 23-letni Robert Morris tworzył swój złośliwy program, nie było jeszcze wiadomo, że w przyszłości hakerzy nie będą studentami albo nastolatkami tworzącymi wirusy bez znaczącego celu. Zamiast tego będą mieli tytuły naukowe, wielkie pieniądze i ogrom wiedzy na temat tego, jak działają różnego rodzaju systemy. I jak je zhakować, oczywiście. 

Dziś właśnie tacy eksperci stoją za dużymi wyciekami danych i wiedzą, jak wykorzystać każdą lukę w systemie, aby włamać się do sieci i ukraść dane lub wykorzystać je jako trampolinę do dalszych ataków. Zabezpieczenie się przed ich działaniem jest konieczne, ale niełatwe. Jest wiele rodzajów ataków, które wykorzystują każdą możliwą lukę. Ciągle powstają też nowe złośliwe oprogramowania i metody ataków i kradzieży danych, bo przecież „największą wartością są dane”, a „najsłabszym ogniwem jest człowiek”, w którego także uderzają, stosując mniej lub bardziej wyrafinowane metody manipulacji. Dlatego nie można mówić o jednym remedium na „cyberbezpieczeństwo w firmie”, a raczej o całym zbiorze metod, praktyk, zasad, procedur i zabezpieczeń, które wspólnie mogą przynieść zadowalający efekt w postaci niskiego ryzyka naruszenia. Z uwagi na to oraz na fakt, że w przeszłości najwięcej naruszeń dotknął system Windows, dobrze jest zapoznać się z podstawowymi praktykami, które można zastosować, aby zabezpieczyć urządzenia z systemem Windows przed cyberzagrożeniami. 

Aktualizuj system Windows

To takie banalne, że aż trudno uwierzyć, ale naprawdę są osoby, które nie aktualizują swojego systemu. I naprawdę za duża liczba osób wciąż korzysta z Windowsa 7 lub, co gorsza, legendarnego XP. Co jest, oczywiście, wielkim błędem. Aktualizowanie oprogramowania Windows to jest pierwsza rzecz do zapewnienia bezpieczeństwa sieci. W miarę pojawiania się nowych łat badacze zazwyczaj znajdują i naprawiają szereg luk w zabezpieczeniach systemów operacyjnych Windows. Ale z każdą aktualizacją zapoznają się także hakerzy, których celem jest atak na użytkowników Windowsa, przez co każde pominięcie aktualizacji coraz bardziej naraża użytkowników na naruszenie. 

Edukuj swoich pracowników w zakresie zagrożeń i środków bezpieczeństwa

Ludzie to bardzo istotne ogniwo w łańcuchu zabezpieczeń, choć, jak już wspomniano, najsłabsze. Dlatego tym bardziej warto edukować pracowników z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze – wiedza na temat cyberzagrożeń sprawi, że będą oni unikać zagrożeń. Po drugie – będą potrafili lepiej zidentyfikować próbę naruszenia i go uniknąć. Po trzecie – w przypadku wystąpienia naruszenia, mogą szybciej podnieść alarm i wdrożyć odpowiednie procedury.

Zmień domyślne hasła

Choć może to być kuszące, używanie tego samego hasła dla wielu kont i aplikacji, nie jest to dobry pomysł. Jeśli chodzi o hasła, nie należy popełniać błędu polegającego na używaniu prostych słów i fraz wyrwanych z kontekstu. Zamiast tego warto użyć hasła składającego się z kombinacji liter, cyfr i symboli. I to wydaje się być banalnie proste, ale kiedy ostatnio Twoje hasło zostało zmienione?

Szyfrowanie

Szyfrowanie to najważniejsze narzędzie zabezpieczające, z którego możesz korzystać w swojej sieci Windows. Jest to proces, który przekształca dane w nieczytelny format i dlatego jest praktycznie nieczytelny. Problem polega na tym, że nie wszystkie programy szyfrujące są tworzone jednakowo. Niektóre mogą być łatwe do złamania, podczas gdy inne są tak zaawansowane, że nawet dobrze finansowany zespół cyberprzestępców musiałby pracować miesiącami, aby je złamać. Co więcej, jeśli jeden z Twoich pracowników zostanie przyłapany na korzystaniu z niezabezpieczonego urządzenia, może również uzyskać dostęp do wszelkich danych przechowywanych na urządzeniu, a nawet w sieci. 

Uwierzytelnianie

Aby uniemożliwić hakerom infiltrację sieci i kradzież danych, musisz wdrożyć silne uwierzytelnianie użytkownika, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe. To jeden z pierwszych środków bezpieczeństwa, które możesz wdrożyć w swojej sieci Windows. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to środek bezpieczeństwa, który wymaga, aby użytkownik miał dwie formy uwierzytelniania, na przykład coś, co posiada, na przykład telefon, lub coś, czym jest, na przykład hasło, w celu zalogowania się na konto.

Zamknięta sieć to za mało. Ogranicz liczbę jej użytkowników do minimum

Cyberprzestępcy zawsze szukają sieci, które mogą zinfiltrować i wykorzystać jako trampoliny do dalszych ataków. I chociaż niektóre sieci są bardziej narażone na ataki niż inne, wszystkie mają jedną wspólną cechę: są połączone z Internetem. Dlatego zanim przyznasz dostęp do sieci swoim pracownikom lub klientom, zastanów się, którym chcesz udzielić dostępu i na jak długo. Na przykład udziel dostępu zdalnego na określony czas, np. co tydzień, a następnie go odwołaj. Utrudni to atakującemu uzyskanie dostępu do Twojej sieci.

cyberbezpieczeństwo, praca

Narzędzia i oprogramowanie

Aby skutecznie chronić sieć opartą na systemie Windows, musisz upewnić się, że Twoje urządzenia są tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. Aby to zrobić, możesz użyć funkcji Extended Security w systemie Windows 10 lub włączyć zabezpieczenia sprzętowe na swoim komputerze. Do ochrony sieci można również użyć narzędzi sieciowych i innego oprogramowania.

Test penetracyjny to rodzaj testowania bezpieczeństwa, który koncentruje się na implementacji, konfiguracji i działaniu systemu.Jest często przeprowadzany przez etycznego hakera lub certyfikowanego testera penetracyjnego, który wykorzystuje swoje umiejętności i wiedzę do testowania bezpieczeństwa systemu.

To nie koniec

Na koniec ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli zrobisz wszystko dobrze, istnieje szansa, że Twoja sieć nadal będzie zagrożona. Aby mieć jakąkolwiek szansę udaremnienia ataku, musisz jak najszybciej załatać swoje systemy i opracować plan na wypadek naruszenia. W sytuacji kryzysowej dobrze opracowany plan ułatwi podjęcie właściwych decyzji i odpowiedniej reakcji na naruszenie.