Firmy wszystkich rozmiarów szukają teraz sposobów na przetrwanie kryzysu. To skłania do przemyślenia procesów i wdrożenia automatyzacji i digitalizacji zwiększającej kontrolę nad danymi. Dlatego rynek sukcesywnie rośnie. Według prognoz PMR, rynek cloud computing w Polsce, definiowany jako rynek rozwiązań B2B wdrażanych przez firmy i instytucje, osiągnie wartość 3 mld zł.

W ciągu ostatnich kilku lat globalne wydatki na IT spadały, podczas gdy wydatki na cloud computing rosną każdego roku. Trend cloud computing nie zamierza się szybko zatrzymać. Zapotrzebowanie na chmurę obliczeniową rośnie, a branża cloud computing dostosowuje się, aby nadążyć za trendami.

Oto 8 głównych trendów cloud computing w 2023 roku:

1 Powszechne wykorzystanie AI w miejscu pracy

AI obejmuje szeroki zakres rzeczy, w tym wirtualnych asystentów, chatboty i usługi lokalizacyjne. Celem jest automatyzacja powtarzalnych zadań przy jednoczesnej oszczędności czasu i pieniędzy. Oczekuje się, że do 2025 r. światowe przychody z rynku AI przekroczą 300 mld USD.

Ze względu na to, że przedsiębiorstwa dążą do usprawnienia i optymalizacji swojej działalności, AI będzie miało jeszcze większe znaczenie w miejscu pracy. Możliwe jest również wdrożenie AI w celu automatyzacji płac, prognozowania budżetów lub poprawy zgodności z przepisami. Dzięki AI, firmy mogą zakończyć większość manualnych zadań i skupić się bardziej na innowacjach.

2 Narzędzia współpracy – prostsze i bardziej konkretne

W czasach, gdy praca zdalna i hybrydowa jest nową normą, nastąpił gwałtowny wzrost wykorzystania narzędzi do współpracy i produktywności. W 2023 roku praca zdalna i hybrydowa z pewnością nie zniknie, ludzie będą nadal pracować z domu, a te narzędzia współpracy będą bardzo ważne dla produktywności. Udostępnianie ekranu, wideokonferencje i czaty staną się bardziej zintegrowane, co czyni komunikację między zespołami bardziej płynną. Co ciekawsze, inne postępy AI, takie jak usuwanie szumów i wirtualne tła, będą nadal ulepszane i szerzej stosowane.

3 Migracja opieki zdrowotnej do chmury

Powszechnie wiadomo, że opieka zdrowotna migruje do chmury w ciągu ostatnich kilku lat i nadal będzie to robić w 2023 roku. Raport Business Wire mówi, że globalny rynek technologii chmury w branży opieki zdrowotnej ma się powiększyć o 25 miliardów dolarów w latach 2020-24.

Ponieważ chmura obliczeniowa pozwala systemom opieki zdrowotnej na przechowywanie danych online, otworzyła drzwi dla telezdrowia. Teraz pacjenci mogą otrzymać opiekę zdrowotną prosto pod swoje drzwi i wykonać rutynowe badania kontrolne lub konsultacje online.

4 Obliczenia bez serwerów

Stosunkowo nowy serverless cloud computing jest szczególnie pomocny dla twórców oprogramowania. Zamiast utrzymywać, aktualizować i skalować serwery, CSP są odpowiedzialne za przydzielanie zasobów. Ze względu na to, że dostawca chmury obciąża firmę tylko wtedy, gdy przydziela zasoby do dostarczenia kawałka kodu, może to być zdecydowanie ogromne cięcie kosztów dla firm. Serverless computing jest oszczędny, energooszczędny i elastyczny. Łatwo zauważyć, dlaczego jego popularność będzie nadal rosła w tym roku.

5 Rozwój koncepcji multicloud

Dostawcy chmury zdają sobie sprawę, że mogą współpracować, aby upsellować większą pojemność chmury i dodatkowe usługi, aby spełnić wymagania klienta. Dlatego trend multicloud utrzyma się w 2023 roku. Nawet duzi dostawcy chmury, tacy jak Amazon, Microsoft, Google i IBM oraz inni, inwestują i przyjmują podejście oparte na większej współpracy. To z pewnością umożliwi klientom wykorzystanie zalet szybko rozwijającego się trendu multicloud.

6 Edge computing to przyszłość

Nie ma wątpliwości, że edge computing staje się kluczową częścią IT i trend ten utrzyma się w 2023 roku.  Z pewnością pojawią się nowe modele biznesowe, które przyspieszą wdrażanie Edge Computing poprzez platformy chmurowe. Natomiast AI i 5G ułatwią ekspansję użytkowników Edge.

7 DaaS

Wirtualny pulpit w chmurze to taki, w którym stacja robocza jest dostarczana i zarządzana jako usługa w chmurze na komputerze stacjonarnym lub urządzeniu przenośnym. Jest to również znane jako DaaS ( Desktop-as-a-Service ). Spośród przykładów DaaS można wymienić 'Windows Virtual Desktop’ firmy Microsoft i 'workspaces’ firmy Amazon. Model ten pozwala organizacjom korzystać z subskrypcji 'by-the-hour’. W rezultacie zmniejsza to koszty aktualizacji sprzętu i pozbywania się zbędnych technologii.

8 Chmura hybrydowa

Ze względu na pojawiające się oznaki recesji gospodarczej, chmura publiczna może okazać się dla firm słabo opłacalna. Dlatego na znaczeniu zyskuje chmura hybrydowa, pozwalająca korzystać z zalet chmury publicznej, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów dzięki posiadaniu części zasobów na własnych maszynach. Dla rynku usług chmurowych toczący się wyścig o klienta skłania do tego, aby udostępniać możliwość zarządzania wieloma infrastrukturami z poziomu jednego panelu, co usprawni działanie organizacji i pozwoli efektywniej zarządzać infrastrukturą. Stanowi to jednak ogromne wyzwanie, z którym dostawcy będą się mierzyć w 2023 roku.