Przed zdecydowaniem się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w swoim domu lub firmie, ważne jest, aby poznać wszystkie ich cechy i dokładnie dowiedzieć się o możliwych niedogodnościach związanych z korzystaniem.

Mimo wielu zalet, wiele osób ma wątpliwości przed przejściem na paneli słoneczne. Wynika to z pewnych powszechnych mitów i błędnych przekonań na temat energii słonecznej. Dlatego warto zapoznać się z listą 5 mitów na temat fotowoltaiki.

Mit 1: Konserwacja, czyli kosztowne utrzymanie instalacji

Jednym z najczęstszych mitów jest to, że panele fotowoltaiczne wymagają znacznej konserwacji. To nie jest do końca prawda. Owszem, w zależności od lokalizacji geograficznej, w której zainstalowane są panele słoneczne, poziom konserwacji będzie się różnić. W miejscach, w których występują bardziej ekstremalne warunki pogodowe, silniejsze wiatry, ulewne deszcze, a nawet śnieg, panele fotowoltaiczne będą wymagały bardziej regularnej konserwacji i środków ostrożności. Każde zablokowanie źródła światła lub brud uwięziony w mechanizmach panelu będzie wymagał regularnego czyszczenia. Jednak panele zainstalowane nawet w mało sprzyjającym klimacie wymagają jedynie reakcji na zabrudzenia i brak dostępu światła.

Eksperci zalecają czyszczenie paneli co najmniej dwa razy w roku. Badania pokazują, że brudne panele słoneczne produkują nawet o 50% mniej energii. Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że panele są czyste i dobrze utrzymane, co z pewnością wpłynie na zwiększenie produkcji energii, tym samym pozwoli zaoszczędzić.

Mit 2: Fotowoltaika uszkadza dach

Czy instalacja fotowoltaiczna powoduje trwałe uszkodzenia dachów? To pytanie jest bardzo ważne dla wielu osób zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną szczególnie do domu. Mocowanie paneli musi być stabilne i trwałe, dlatego instalacja wiąże się z przeróbkami dachu, jednak prawidłowo wykonana instalacja, zamontowana na właściwym dachu, zweryfikowanym przez eksperta, nie powinna stanowić zagrożenia dla jego kondycji. Inną kwestią jest zacienienie dachu przez panele, co może spowodować, że w miejscu ich montażu dach nie będzie tak odbarwiony od słońca jak na reszcie poszycia. Jednak zależy to już od jakości i sposobów konserwacji samego poszycia.

Mit 3: Instalacja fotowoltaiczna produkuje ciepło

Innym powszechnym błędnym przekonaniem na temat paneli słonecznych jest to, że działają one w celu wykorzystania ciepła lub ciepła słońca, a nie jego energii. Wiele osób uważa, że ​​muszą żyć w cieplejszym klimacie, aby w pełni wykorzystać swoje panele słoneczne. Nie o to chodzi. Panele wykorzystują energię słoneczną, a nie ciepło lub ciepło, które generuje do magazynowania energii do użytku. Oznacza to, że nawet w dość pochmurnym klimacie lub podczas zimowych pór roku światło słoneczne w ciągu dnia będzie nadal wykorzystywane przez panele i przekształcane w energię.

Mit 4: Energia z instalacji fotowoltaicznej nadaje się do użytku tylko w ciągu dnia

To, że panele słoneczne wykorzystują światło słoneczne do generowania energii, nie oznacza, że po zachodzie słońca po prostu przestają dostarczać energię. Panele słoneczne generują nadmiar energii przez cały dzień. Ta zmagazynowana energia jest dostępna do wykorzystania w nocy. W ciągu jednego dnia panele mogą wygenerować więcej energii niż nieruchomość jest w stanie zużyć tego samego dnia. Dlatego nocą, pomimo faktycznie braku produkcji energii, może być ona stale wykorzystywana przy założeniu.

Mit 5: Utylizacja fotowoltaiki to kosztowna pułapka

Ciekawym mitem na temat fotowoltaiki jest także kwestia utylizacji zużytych paneli i ponoszenia kosztów tego procesu. Niektórzy obawiają się, że koszty utylizacji zmniejszą realny zwrot z inwestycji w instalację i odbije się czkawką za kilkanaście lat korzystania z tańszej energii. Jest to nieprawda. Za utylizację paneli fotowoltaicznych płacimy już w momencie ich zakupu. Odbywa się to dokładnie na takich samych zasadach, jak utylizacja lodówek, pralek itd. W tej kwestii obowiązuje prawo wynikające z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. 2015, poz.1688z późn. zm.).

Art. 37.1. „Dystrybutor obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany.

2. Dystrybutor, dostarczając nabywcy sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt dostarczony”.

Zużyte panele można zatem bezpłatnie zostawić u ich dystrybutora lub oddać je instalatorowi nowej instalacji fotowoltaicznej.